IC99 logo
XIV Intercontinental Cup
3 - 14 November 1999, Sydney


Here is the officials site of the XIV Intercontinental Cup.
And results on the IBA site.
Stories about the games can be found on the Official Sydney 2000 website.

Participating teams

Japan
Chinese Taipei
Korea
Cuba
USA
Italy
Netherlands
Australia

Game Schedule

Wednesday 3rd November 1999
  19.30 h   1  Netherlands      - Australia                 1 -  3
Thursday 4th November 1999
  11.30 h   2  Italy            - Chinese Taipei            3 -  7
  12.30 h   3  Korea            - Cuba                      4 -  3 (10 inn)
  19.30 h   4  Japan            - USA                       0 -  4
Friday 5th November 1999
  11.30 h   5  Cuba             - Chinese Taipei            1 -  0
  12.30 h   6  Korea            - Japan                     2 -  5
  18.30 h   7  USA              - Netherlands               4 -  1
  19.30 h   8  Australia        - Italy                     9 -  1
Saturday 6th November 1999
  11.30 h   9  Cuba             - Netherlands               7 -  2
  12.30 h  10  Japan            - Italy                    10 -  2
  18.30 h  11  Chinese Taipei   - Korea                     6 -  1
  19.30 h  12  Australia        - USA                      12 -  2 ( 8 inn)
Sunday 7th November 1999
  11.30 h  13  Korea            - Netherlands               3 -  0
  12.30 h  14  Chinese Taipei   - Australia                 3 - 11
  18.30 h  15  USA              - Italy                     6 -  2
  19.30 h  16  Japan            - Cuba                      1 -  4
Monday 8th November 1999
  No games scheduled
Tuesday 9th November 1999
  11.30 h  17  USA              - Korea                     2 -  1 (10 inn)
  12.30 h  18  Italy            - Cuba                      2 - 14 ( 7 inn)
  18.30 h  19  Netherlands      - Chinese Taipei            0 -  2
  19.30 h  20  Australia        - Japan                     1 -  6
Wednesday 10th November 1999
  11.30 h  21  Italy            - Netherlands               4 -  1
  12.30 h  22  Japan            - Chinese Taipei            6 -  0
  18.30 h  23  Australia        - Korea                     3 -  0
  19.30 h  24  Cuba             - USA                       5 -  1
Thursday 11th November 1999
  11.30 h  25  Netherlands      - Japan                     2 - 15 ( 8 inn)
  12.30 h  26  Korea            - Italy                     1 -  3
  18.30 h  27  Chinese Taipei   - USA                       0 -  6
  19.30 h  28  Cuba             - Australia                 1 -  5

Final Standings Round Robin

                          W    L
       Australia          6    1
       Cuba               5    2 *
       USA                5    2 *
       Japan              5    2 *
       Chinese Taipei     3    4
       Italy              2    5 **
       Korea              2    5 **
       Netherlands        0    7

*  Ranking based on games played between the teams (Game 4, 16 and 24)
** Ranking based on game played between the teams (Game 26)
Friday 12th November 1999
  No games scheduled
Saturday 13th November 1999
  12.30 h  29  Cuba             - USA                       7 -  0
  19.30 h  30  Australia        - Japan                     2 -  0
Sunday 14th November 1999
  12.30 h  31  USA              - Japan                     0 -  6
  18.00 h  32  Cuba             - Australia                 3 -  4 (11 inn)

Final Statistics

  Australia
  Cuba
  Japan
  USA
  Chinese Taipei
  Italy
  Korea
  Netherlands

Individual Awards

Best Hitter           : Iwamura Akinori      .447
Best Pitcher (W-L)    : Shayne Bennett,Aus   3-0
Best Pitcher (ERA)    : Fujita Taiyo         0.00 (16 inn)
Most Runs Scored      : Adam Burton,Aus       9
Most Runs Batted In   : Dave Nilsson,Aus     12
Homerun King          : Michael Moyle,Aus     3 (.323)
                        Oscar Macias, Cub     3 
Most Stolen Bases     : Yobel Duenas, Cub     5
Most Valuable Player  : Dave Nilsson,Aus     12 RBI's, .379
Best Defensive player : Oscar Macias, Cub

All-star team :

 RHP     : Adrian Meagher, Aus
 LHP     : Faustino Corrales,Cub
 Catcher : Dave Nilsson, Aus
 1B      : Dan Held,USA
 2B      : Oscar Macias, Cub
 3B      : Iwamura Akinori,Jap
 SS      : Leonard Danel Castro, Cub
 LF      : Chen Yuan-Chia,Tai
 CF      : Yobel Duenas, Cub
 RF      : Claudio Liverziani,ITA
 DH      : Michael Moyle, Aus

For more information send an email to hwede@knoware.nl
Copyright © 1999 Harry Wedemeijer.